X
تبلیغات
زولا

bob5

عکس.مطلب

آفتاب پرست

 

 

شاید یکی از جالبترین رفتارها در دنیای جانوران قابلیت تغییر رنگ خزندگان به خصوص آفتاب پرست ها باشد. قابلیتی که آنها را از بقیه موجودات متمایز کرده و جایگاه ویژه ای نیز به آنها میان انسان ها بخشیده است. درست است که آفتاب پرست ها در بین جانوران به دلیل قدرت تغییر نگ از شهرت خاصی برخورداند اما بدنیست بدانید که این توانایی در بسیاری از خزندگان شگفت انگیز مناطق حاره یا تروپیکال وجود دارد که البته کارشناسان می گویند: «استتار تنها نیمی از خصوصیات استثنایی خزندگان مناطق حاره است . آنها موجودات بسیار توانمندی هستند.»
در واقع توانایی غیرمعمول آفتاب پرست ها در تغییر رنگشان به آنها این امکان را داده که بسیار مورد توجه واقع شوند و آدم ها که معمولاً در پی چیزهای غیرعادی هستند از طرفداران پروپا قرص شان باشند.
اما بر خلاف تصور مردم تغییر رنگ آنها به دلیل قرار گرفتن در محیطی با رنگ دیگر و تنها هدفشان استتار با طبیعت اطرافشان نیست. بلکه تغییر رنگ در آفتاب پرست ها در واقع یکی واکنش عصبی و نشانه وارد شدن استرس به آنها است. »
« اما تغییر رنگ آفتاب پرست ها کاملاً آگاهانه و ارادی است. بنابراین تغییرات در رنگ آفتاب پرست ها یک سوال گسترده ونسبتاً عمیق است.»  

سلام دوستان هدف این نوع خزننده از رفتارش معلومه ولی علت تغییر رنگ ما آدمها میتونه چی باشه ......

تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 22 مرداد‌ماه سال 1388 ساعت 07:08 ب.ظ | نویسنده: سعید | چاپ مطلب 10 نظر